fbpx
sen noworodka, sen niemowlaka, łóżeczko, błoga mama z bloga
Sen,  Wyprawka

Sen noworodka – najlepsze miejsce

Pora spania, kołysania, czy się uda bez bujania. Kilka słów o tym, jak i gdzie zapewnimy najlepszy sen noworodka? We własnym pokoju, w pokoju rodziców, a może w łóżku rodziców? Jak myślicie?

 

Pytania rodziców o sen noworodka:

 

Jak zadbać o dobry sen noworodka? Jakie miejsce i akcesoria wpłynął pozytywnie na dobry sen noworodka?

Takie pytania często zadają mi Mamy podczas kompletowania swojej pierwszej wyprawki.

Wtedy, odpowiadając pytam – a jakie jest twoje zdanie?

Większość z przyszłych Mam deklaruje, że niemowlę będzie spało w jednym pokoju z rodzicami, bo to zapewni dobry sen noworodka. Zdarzają się też Mamy, które od samego początku planują oddzielny pokój dla dziecka. Oczywiście, każdy jest kowalem swojego losu i ma prawo postąpić według własnego uznania. Nie ma tu jednego słusznego „zalecenia” dobrego dla wszystkich. W związku z tym wszystko zależy od Twoich przekonań, preferencji i upodobań droga Mamo.

 

dziecko, syn, rodzina, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż

 

Bajka o „śpiącym noworodku”

 

Opowiem Ci pewną, krótką „bajkę” … Za górami, za lasami … Nie, nie, stop, to nie ta bajka. Zacznę zatem jeszcze raz … Spróbuj wyobrazić sobie, że jesteście maleńką istotą, która dopiero pojawiła się na świecie. Wszystko jest dla Ciebie nowe i nieznane. Wcześniej byłaś na stałe związana z Mamą, byłaś jej częścią, byłaś zawsze przy niej, a dosłownie w niej.

Teraz jesteś po drugiej stronie przytulnego, znanego, ukochanego brzuszka. To na pewno nie jest łatwe i przyjemne. Dodatkowo zostajesz położona na noc sama w ogromnym, nieznanym pokoju, w którym nie słychać, nie widać i nie czuć Twojej Mamy, Twojego dotychczasowego schronienia i ukojenia … I jak się czujesz? …

Wystarczy, bo powiało grozą, a nie o to chodziło, reasumując domyślasz się już chyba, jaka jest moja opinia. Uważam, że dla maleńkiej istoty wskazane jest i dużo bardziej komfortowe spanie blisko rodziców.

Przeczytaj również – Rożek niemowlęcy, hit czy kit?

 

Rodzice nie zapominajcie o sobie

 

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli wygoda Mamy. Nie wyobrażam sobie chodzenia w nocy, do maluszka, do drugiego pokoju. Jakie to musi być męczące? Dziecko powinno mieć swoje oddzielne łóżeczko, które na ogół stoi obok łóżka rodziców. Powiem Ci jednak, że w praktyce i z wygody, jak się karmi piersią to i tak w wielu przypadkach wcześniej, czy później niemowlę trafia do łóżka rodziców. I jeśli to odpowiada Tobie i ojcu dziecka, to nie ma w tym nic złego, chociaż … przeczytaj poniższy akapit.

Co-sleeping, czyli wspólne spanie, daje maleństwu ogromne poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz wpływa bardzo pozytywnie na jego rozwój. Warto jednak zapoznać się również z opiniami innych ekspertów, którzy odradzają wspólne spanie z dzieckiem ponieważ może być to jedną z przyczyn SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) – „Zauważono, że niemowlęta, u których wystąpił SIDS, częściej spały w jednym łóżku ze swoją mamą. Ryzyko SIDS było szczególnie duże, gdy z niemowlęciem spała matka, która paliła papierosy, przyjmowała leki, spożywała alkohol lub zasypiała bardzo zmęczona.” Więcej o zapobieganiu SIDS przeczytasz TUTAJ.

Jednak, jak wiadomo teoria sobie, a praktyka sobie. Ja osobiście przetestowałam co-sleeping z trzema moimi synkami i u mnie się to sprawdziło. Nie napiszę jednak, że namawiam, bo potem ktoś „życzliwy” zarzuci mi, że głoszę jakieś herezje, wbrew ogólnym zaleceniom. Starałam się przedstawić powyżej różne opinie i możliwości, a decyzja należy do Ciebie Mamo, a raczej do obojga rodziców.

Oddzielny pokój to super pomysł, ale na przyszłość, jak dziecko podrośnie, myślę że najwcześniej po drugich urodzinach. Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mówią jasno – w celu zmniejszenia ryzyka SIDS, dzieci do czasu ukończenia pierwszego roku życia powinny spać w pokoju rodziców, ale w swoim łóżeczku.

 

Sen noworodka a typ łóżeczka?

 

W jednym z kolejnych wpisów przedstawię kilka typów łóżeczek. Zamieszczę również moją subiektywną opinię odnośnie wyboru najlepszego miejsca, w którym może spać noworodek. Proszę pamiętaj ostateczna decyzja należy do Ciebie. Polecam zapoznaj się z różnymi możliwościami i wybierz tą, która w największym stopniu zaspokoi Twoje potrzeby. To, co sprawdziło się u siostry, czy koleżanki nie musi oznaczać najlepszego wyboru dla Ciebie.

W tym miejscu dodam tylko, że dobrym rozwiązaniem są łóżeczka dostawne – małe łóżeczko stawiane tuż obok łóżka rodziców. Mają one jednak pewną wadę, mianowicie starczają na stosunkowo krótki okres czasu.

Ponadto w łóżeczku dla noworodka nie powinny znajdować się żadne zbędne gadżety, czyli np. poduszka, kołdra, kokon, ochraniacz na szczebelki, warkocz, baldachim, zabawki itp. Wszystkie te elementy mogą być niebezpieczne. Powodują bowiem ograniczenie dostępu powietrza, a zatrzymują dwutlenek węgla wydychany przez dziecko, który jest cięższy od powietrza i osiada na dnie łóżeczka. Wdychany ponownie jest trujący. Bezpieczne łóżeczko, to łóżeczko wyposażone w twardy materac, prześcieradło i śpiworek, bądź na samym początku rożek niemowlęcy (więcej na jego temat przeczytasz TUTAJ).

 

Zaproszenie

 

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub chcesz uzyskać mnóstwo przydatnych porad i wskazówek na temat wyprawki dla mamy i dziecka. To zapraszam Cię na Warsztat Wyprawkowy on-line pt. “Jak skompletować idealną wyprawkę?”, link do zapisów znajdziesz TUTAJ.

Możesz również dołączyć do prywatnej grupy na Facebooku o nazwie „Rozprawka z Wyprawką”, w której przyszłe Mamy wymieniają sie doświadczeniami, pytaniami i poradami odnośnie kompletowania wyprawki i początków macierzyństwa, zainteresowana to kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *