sen noworodka, sen niemowlaka, łóżeczko, błoga mama z bloga
Wyprawka - Sen

Sen noworodka – najlepsze miejsce

Pora spania, kołysania, czy się uda bez bujania. Kilka słów o tym, jak i gdzie zapewnimy najlepszy sen noworodka? We własnym pokoju, w pokoju rodziców, a może w łóżku rodziców? Jak myślicie?

 

Pytania rodziców o sen noworodka:

Jak zadbać o dobry sen noworodka? Jakie miejsce i akcesoria wpłynął pozytywnie na dobry sen noworodka? Takie pytania często zadają mi Mamy podczas kompletowania swojej pierwszej wyprawki.

Wtedy, odpowiadając pytam – a jakie jest twoje zdanie? Większość z przyszłych Mam deklaruje, że niemowlę będzie spało w jednym pokoju z rodzicami. Zdarzają się też Mamy, które od samego początku planują oddzielny pokój dla dziecka. Oczywiście, każdy jest kowalem swojego losu i ma prawo postąpić według własnego uznania. Nie ma tu jednego słusznego „zalecenia” dobrego dla wszystkich. W związku z tym wszystko zależy od Twoich przekonań, preferencji i upodobań droga Mamo.

 

dziecko, syn, rodzina, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż

 

Bajka o “śpiącym noworodku”

Opowiem Ci pewną, krótką „bajkę” … Za górami, za lasami … Nie, nie, stop, to nie ta bajka. Zacznę zatem jeszcze raz … Spróbuj wyobrazić sobie, że jesteście maleńką istotą, która dopiero pojawiła się na świecie. Wszystko jest dla Ciebie nowe i nieznane. Wcześniej byłaś na stałe związana z Mamą, byłaś jej częścią, byłaś zawsze przy niej, a dosłownie w niej.

Teraz jesteś po drugiej stronie przytulnego, znanego, ukochanego brzuszka. To na pewno nie jest łatwe i przyjemne. Dodatkowo zostajesz położona na noc sama w ogromnym, nieznanym pokoju, w którym nie słychać, nie widać i nie czuć Twojej Mamy, Twojego dotychczasowego schronienia i ukojenia … I jak się czujesz? …

Wystarczy, bo powiało grozą, a nie o to chodziło, reasumując domyślasz się już chyba, jaka jest moja opinia. Uważam, że dla maleńkiej istoty wskazane jest i dużo bardziej komfortowe spanie blisko rodziców.

Przeczytaj również – Rożek niemowlęcy, hit czy kit?

 

Rodzice nie zapominajcie o sobie

Jest jeszcze druga strona medalu, czyli wygoda Mamy. Nie wyobrażam sobie chodzenia w nocy, do maluszka, do drugiego pokoju. Jakie to musi być męczące? Dobrze, jak dziecko będzie miało swoje łóżeczko obok łóżka rodziców, ale powiem Ci, że w praktyce i z wygody, jak się karmi piersią to i tak w wielu przypadkach wcześniej, czy później niemowlę trafia do łóżka rodziców. I jeśli to odpowiada Tobie i ojcu dziecka, to nie ma w tym nic złego.

Co-sleeping, czyli wspólne spanie, daje maleństwu ogromne poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz wpływa bardzo pozytywnie na jego rozwój. Warto jednak zapoznać się również z opiniami innych ekspertów, które odradzają wspólne spanie z dzieckiem ponieważ może być to jedną z przyczyn SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). “Zauważono, że niemowlęta, u których wystąpił SIDS, częściej spały w jednym łóżku ze swoją mamą. Ryzyko SIDS było szczególnie duże, gdy z niemowlęciem spała matka, która paliła papierosy, przyjmowała leki, spożywała alkohol lub zasypiała bardzo zmęczona.” Więcej o zapobieganiu SIDS przeczytacie Tutaj.

Jednak, jak wiadomo teoria sobie, a praktyka sobie. Ja osobiście przetestowałam co-sleeping z trzema moimi synkami i u mnie się to sprawdziło. Nie napiszę jednak, że namawiam, bo potem ktoś “życzliwy” zarzuci mi, że głoszę jakieś herezje, wbrew ogólnym zaleceniom. Starałam się przedstawić powyżej różne opinie, a decyzja należy do Ciebie Mamo, a raczej do obojga rodziców.

Oddzielny pokój to super pomysł ale na przyszłość, jak dziecko podrośnie, myślę że najwcześniej po drugich urodzinach. Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mówią jasno – w celu zmniejszenia ryzyka SIDS, dzieci do czasu ukończenia pierwszego roku życia powinny spać w pokoju rodziców.

 

Sen noworodka a typ łóżeczka?

W jednym z kolejnych wpisów przedstawię kilka typów łóżeczek. Zamieszczę również moją subiektywną opinię odnośnie wyboru najlepszego miejsca, w którym może spać noworodek. Proszę pamiętaj ostateczna decyzja należy do Ciebie, dlatego polecam zapoznaj się z różnymi możliwościami i wybierz tą, która w największym stopniu zaspokoi Twoje potrzeby. To, co sprawdziło się u siostry, czy koleżanki nie musi oznaczać najlepszego wyboru dla Ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *