fbpx
rożek niemowlęcy, becik, sen noworodka, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż
Sen,  Tekstylia,  Wyprawka

Rożek niemowlęcy – hit czy kit?

„Znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki”, czyli rożek niemowlęcy/becik w domu masz, to z maleństwem radę dasz.

 

dziecko, syn, rodzina, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż, rożek

 

Rożek niemowlęcy, co to takiego?

 

Rożek niemowlęcy zwany jest też niekiedy becikiem. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ nawiązuje on krojem i funkcjonalnością do minionych lat, kiedy to zawijało się niemowlęta w bety.

Przeczytałam gdzieś, że dawniej dzieci po urodzeniu nie ubierało się w ubranka. Zakładało się pieluchę tetrową na pupę, drugą natomiast owijało się dziecko (stąd dzisiejsze otulacze, przypomina autorka) i zawijało w bet. Dla wizualizacji zamieszczam zdjęcie z mojego rodzinnego albumu, sprzed około 70 lat, na którym moja babcia podaje dziecko do Chrztu. Choć trudno w to uwierzyć, gdzieś w tym wielkim becie jest malutkie dziecko. Moja Mama powiedziała mi jeszcze, że na bet kładło się wtedy liście paproci. Co o tym sądzicie?

 

rożek niemowlęcy, becik, sen noworodka, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż

 

„Znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki”, czyli dawny rożek niemowlęcy

 

Przypomina mi się również fragment z Pisma Świętego – „Znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki.” Czyli widać, że tak było już na początku naszej ery i tak postępowały nasze babcie i prababcie.

Myślę, że było to całkiem sprytne i praktyczne rozwiązanie, pozwalało zaoszczędzić na zakupie ubranek, a może ich po prostu wtedy brakowało? Był to również dużo szybszy i łatwiejszy sposób na ubieranie dziecka.

Obecnie na rynku mamy jednak tyle pięknych rzeczy, że żal byłoby nie kupić kolejnego body czy pajaca.

Pierwsza wyprawka może zawierać rożek niemowlęcy ale nie musi. Są bardzo różne opinie na ten temat. W jednej szkole rodzenia powiedzą Wam, że jest przydatny a w innej, że się już od tego odchodzi. Sama usłyszałam to drugie w marcu 2018r, gdy w ramach rozrywki zaczęłam chodzić do szkoły rodzenia będąc w trzeciej ciąży. Oczywiście wszystko już wiedziałam, ale nie zaszkodziło dowiedzieć się czegoś nowego albo raczej posłuchać, jak się zmieniły zalecenia przez ostanie 7-9 lat (tyle minęło od moich wcześniejszych porodów).

 

Moja osobista, subiektywna opinia

 

Jako Wyprawkowy Konsjerż i Mama trzech chłopców, jestem bardzo praktyczna i wygodna. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wyprawka nie zawiera rożka. Dla mnie przy każdym z synków, w pierwszym etapie ich życia (1-3 miesiące), określanym przez niektórych czwartym trymestrem ciąży, poza brzuchem Mamy, był to bardzo potrzebny i przydatny „rekwizyt”. Uzasadnienie poniżej:

 

Rożek niemowlęcy – zalety:

 

  • Wygodny i łatwy w zakładaniu.
  • Dziecko czuje się w nim bezpiecznie, jak w brzuszku Mamy.
  • Ułatwia podnoszenie i przenoszenie noworodka, który jest malutki i na początku mocno zwinięty, jak w życiu płodowym. Biorąc dziecko w rożku czujemy się naprawdę pewnie. (Porada Praktyczna) Szczególnie polecane dla innych członków rodziny tzn. tata, babcia, dziadek, którzy chcą nosić nowego członka rodziny a się boją.

Przeczytaj równieżGdzie powinien spać noworodek?

  • Praktyczny zaraz po urodzeniu w szpitalu.
  • Bezpieczny, niemowlę można ułożyć na boku, wskazana pozycja do spania.
  • Ułatwia karmienie poza domem, jak nie mamy poduszki do karmienia (omówię niebawem w innym wpisie). Jak to zrobić? (Porada Praktyczna) Należy położyć dziecko w rożku, w gondoli przed wyjściem z domu. Potem, gdy nadejdzie pora karmienia wyjmujemy nasze „zawiniątko” w beciku i gotowe. Sama tak sobie wymyśliłam i to praktykowałam, i naprawdę polecam, dużo wygodniej trzyma się maluszka. Oczywiście mam na myśli dzieci wiosenno-letnie i przyjemne długie spacery w słońcu. Jesienią i zimą to się nie sprawdzi, bo jest kombinezon i śpiwór. Zresztą na mrozie, czy deszczu nikt nie karmi dziecka.
  • Zastosowanie przy starszym dziecku, jak już wyrośnie z zawijania w Rożek. (Porada Praktyczna) Ja postępowałam tak z moim sześciomiesięcznym synkiem. Rozkładam mu rożek w jego łóżeczku przed spaniem, w taki sam sposób po skosie, jak dla noworodka. Kładę go na niego, tylko nie zawijam brzegów. Po co to robię? Otóż, jak budzi się na nocne karmienie piersią to chwytam za rogi Rożka i przenoszę go w nim do swojego łóżka na karmienia. Oczywiście podtrzymuję pod spodem drugą ręką bo jest już stosunkowo ciężki. Uważam, że tak go łatwiej przenieść i nie wybudzam go do końca. Proponuję spróbujcie, jak Wam się to nie sprawdzi, to tak nie róbcie :).
  • W późniejszym okresie można wykorzystać jako kołderkę dla dziecka.

 

Zaproszenie

 

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub chcesz uzyskać mnóstwo przydatnych porad i wskazówek na temat wyprawki dla mamy i dziecka. To zapraszam Cię na Warsztat Wyprawkowy on-line pt. “Jak skompletować idealną wyprawkę?”, link do zapisów znajdziesz TUTAJ.

Możesz również dołączyć do prywatnej grupy na Facebooku o nazwie „Rozprawka z Wyprawką”, w której przyszłe Mamy wymieniają sie doświadczeniami, pytaniami i poradami odnośnie kompletowania wyprawki i początków macierzyństwa, zainteresowana to kliknij TUTAJ.

Jeden komentarz

 • Agnieszka

  Ja polecam kolekcje CocoBird – są świetnej jakości, dobrej ceny i naprawdę doskonałej trwałości. Ja mam dwa zestawy rożków, pościelki i uważam, że to był świetny zakup, cenowo też wychodzi korzystnie jak spojrzeć na jakość tych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *