fbpx
wyprawka, pieluchy wielorazowe, pieluszki wielorazowe, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż
Tekstylia,  Wyprawka

Pieluchy materiałowe – 15 sposobów zastosowania

Ta pieluszka z materiału twej wyprawce nada szału. Co to są pieluchy materiałowe, inaczej wielorazowe? Rodzaje pieluch dostępnych na rynku. Jak można je wykorzystać? Sprawdź, czy znasz tyle samo zastosowań, co ja.

 

Pieluchy materiałowe, czyli jakie?

 

Mam na myśli pieluchy materiałowe, powszechnie używane w codziennej opiece nad noworodkiem. W poniższym tekście nie będę omawiała pieluchowania dzieci, czyli sytuacji, w których pieluchy wielorazowe używane są zamiast “pampersów”. Celowo użyłam słowa “pampersy” ponieważ jest ono powszechnie wykorzystywane na określenie wszelkiego rodzaju pieluch zakładanych na pupę dziecka. Podobnie jak używamy słowa “adidasy” na określenie sportowych butów, mimo że faktycznie jest to jedna z wielu marek tego typu obuwia. Dzięki temu porównaniu każdy powinien dobrze odczytać moje intencje. Tematem pieluchowania zajmę się w innym miejscu.

Żadna „szanująca się” wyprawka nie może się obejść bez pieluch materiałowych. Użyłabym nawet określenia, że jest to wręcz synonim wyprawki. Ze względu na ten fakt jest to również element przewodni nazwy mojej marki Tetra czy Flanela?

Pieluchy są bardzo przydatne, łatwe w obsłudze i wielofunkcyjne. Ich walory estetyczne tzn. możliwość doboru koloru, czy wzoru, zgodnie z upodobaniami, nada każdej wyprawce indywidualnego charakteru.

Zastanówmy się zatem, do czego Mama może je wykorzystać.

 

Pieluchy materiałowe – zalety:

 

-) Pierwszy ręcznik/otulacz dla noworodka podczas porodu. Do szpitala na poród polecam zakupić kilka tańszych pieluch np. tetrowych, ponieważ po wytarciu i owinięciu dziecka przez personel będą się one nadawały do wyrzucenia. Sposób pielęgnacji dziecka po narodzinach zależy od szpitala. W związku z tym szpitale zamieszczają na swoich stronach informację, co powinna zawierać wyprawka szpitalna.

-) Ściereczka do wycierania buzi i wszystkiego innego, gdy nasz maluszek uleje tu i ówdzie.

-) Ochrona przy odbijaniu niemowlęcia. Kładziemy pieluchę na ramię, a na niej opieramy dziecko.

-) Szmaciany gryzak podczas wyżynania się pierwszych ząbków.

-) Przytulanka do spania. To oczywiście dla starszych dzieci, bo maluszek może się zawinąć w pieluchę.

-) Płaska „poduszka” pod głowę, Ochrona łóżeczka, kokonu, wózka, maty przed ulewaniem. W razie zabrudzenia pierzemy tylko pieluchę.

-) Kocyk/otulacz do przykrycia, owinięcia maluszka.

 

To dopiero połowa, co jeszcze:

 

-) Osłona do gondoli przed słońcem, wiatrem i spojrzeniami nieznajomych. Oczywiście nigdy nie zakrywamy szczelnie otworu, zawsze zostawiamy dostęp powietrza. Uwaga – w gorące dni nie należy tego robić, ponieważ wnętrze wózka się bardzo nagrzewa.

-) Okrycie dla Mamy podczas karmienia piersią w miejscu publicznym. Na rynku dostępne są specjalne gadżety, ale o tym w innym wątku.

-) Podkładka na wagę w przychodni lub na przewijak w miejscu publicznym. Do przewijania polecam jednak specjalne maty, które łatwiej utrzymać w czystości, do tematu jeszcze wrócę.

-) Duży śliniak podczas karmienia piersią lub butelką.

-) Podkładka na dno wanienki, do kąpieli. Ja tego nigdy nie stosowałam bo mi się po prostu nie chciało :), potem prać wyciskać, suszyć i może jeszcze prasować? To zdecydowanie nie w stylu Mamy Wygodnej.

-) „Zasłonka” od słońca na szybę samochodową, gdy przewozimy dziecko w foteliku. Uchyl lekko szybę, powieś cienką tetrową pieluchę wewnątrz samochodu, tak aby bardzo mały fragment wystawał na zewnątrz, zamknij szybę i gotowe.

-) Pielucha tetrowa jako wielorazowa pielucha do przewijania dziecka, czyli powrót do lat komuny :), gdy nic u nas nie było i każda wyprawka składała się głównie z tetry. Ja, jako Mama Wygodna nie używałam ich do tego celu. Oczywiście popieram działania pro ekologiczne, ale przy trójce dzieci, po prostu nie miałam na to czasu i siły, może powinnam się bardziej postarać?

Teraz dopiero, gdy mam własne dzieci, to rozumiem, widzę i doceniam, ile pracy kosztowało to moją Mamę, której z tego miejsca dziękuję za cały trud włożony w wychowanie dzieci. Jak myślę o dawnych czasach, to dochodzę do wniosku, że współczesne Mamy mają luksusowe macierzyństwo. Nie krytykuję i nie oceniam pieluch wielorazowych, bo mają one duże grono zwolenniczek i są elementem wyprawek i na pewno jest to godne pochwały, ale o tym napiszę w innym wątku.

-) Ścierka do sprzątania w domu, gdy już dzieci wyrosną z pieluch.

 

Pieluchy materiałowe – rodzaje:

 

-) Tetrowe – wykonane są z bawełny, dobrze chłoną wilgoć, oddychają. Mają niską cenę (około 2-5 zł/sztuka). Są wykonane z naturalnego włókna jednak mogą zawierać środki chemiczne, które zostały użyte w trakcie uprawy lub obróbki, zatem mogą podrażniać.

-) Flanelowe – wykonane są w 100% z grubej bawełny. Nie są aż tak dobrze chłonne jak pozostałe ale za to bardziej miękkie.

-) Muślinowe* – muślin to rodzaj splotu, ma strukturę luźno tkaną, przewiewną o charakterystycznej kwadratowej lub prostokątnej strukturze, swoim wyglądem przypomina tetrę. Jego miękkość zależy od tego z jakich włókien został utkany. Występuje muślin bawełniany, bambusowy lub mieszany – w różnych proporcjach włókien. W Polsce najbardziej popularny jest muślin w proporcji 60% bawełna, 40 % bambus, spotkać można również skład: 70% bambus, 30% bawełna.

-) Bambusowe* – to bardzo ogólna nazwa stosowana dla dwóch rodzajów produktów. W związku z tym tego określenia używa się dla wspomnianego wyżej muślinu bambusowego oraz dla bambusa płaskiego. Obie pieluszki różnią się jedynie sposobem tkania: muślin ma strukturę kwadratów, bambus płaski – jedwabiu. Ich przeznaczenie jest praktycznie identyczne, świetnie sprawdzają się w roli letnich kocyków. Uwaga – bambus nie posiada własnych włókien, jest wiskozą, czyli materiałem uzyskiwanym z włókien syntetycznych. Posiada za to bardzo dobre właściwości. Doskonale chłonie wodę (60% więcej niż bawełna), pochłania promienie UV oraz ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyodorowe.

-) Mleczno-bambusowe** – są produkowane z innowacyjnej i unikalnej tkaniny, łączącej w sobie prozdrowotne właściwości włókna bambusowego (70%) z przędzą Milkofil® (30%) stworzoną z daru natury – mleka. W mleku znajduje się niezwykle cenne białko, nazwane kazeiną, które jest odzyskiwane dzięki procesowi fermentacji mleka, a następnie poddane obróbce termicznej. W wyniku tego uzyskane włókno jest jedwabiście miękkie, niezwykle trwałe oraz co najważniejsze, wykazuje szereg dodatnich właściwości dla skóry dziecka. Jest szczególnie polecane dla dzieci z alergią i atopowym zapaleniem skóry/ Ponadto włókno jest bezpieczne i ulega pełnej biodegradacji.

 

wyprawka, pieluchy wielorazowe, pieluszki wielorazowe, błoga mama z bloga, tetra czy flanela, wyprawkowy konsjerż

Na zdjęciu widoczne m.in. pieluchy i otulacze polskiej marki Texpol

 

Zaproszenie

 

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub chcesz uzyskać mnóstwo przydatnych porad i wskazówek na temat wyprawki dla mamy i dziecka. To zapraszam Cię na Warsztat Wyprawkowy on-line pt. “Jak skompletować idealną wyprawkę?”, link do zapisów znajdziesz TUTAJ.

Możesz również dołączyć do prywatnej grupy na Facebooku o nazwie “Rozprawka z Wyprawką”, w której przyszłe Mamy wymieniają się doświadczeniami, pytaniami i poradami odnośnie kompletowania wyprawki i początków macierzyństwa, zainteresowana to kliknij TUTAJ.

 

Źródła:

*Opracowane na podstawie: Zobacz źródło

** Opracowane na podstawie: Zobacz źródło

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *